HomeGrooming SalonLinksJudgingShow ResultsBreed StandardPuppiesOur GirlsOur Boys

imagesCAZUBU0V.jpg

imagesCAZUBU0V.jpg

Mark is a "B List Breed Specialist" Judge
Rachel is a "B List Breed Specialist " Judge

(details held with the bulldog breed council)





 

Upcoming Judging Appointments



Mark- June 2018 - Border Union Champ Show

               Sec - Mr B Stevenson -

Both Mark and Rachel are booked for 2019 Breeded Club Open Shows, and Rachel for 2020.

 

 

 

 

 

Completed Judging Appointments 

MARK

Northumberland & Durham Bulldog Club Limit Show

6th August 2017

BEST IN SHOW - BRITISHROSE THE GAMBLER AT DEMPSEY

RES BEST IN SHOW - TICHESPRIDE I'M A'JAY

BEST OPP SEX - TICHESPRIDE I'M A'JAY

BEST PUPPY IN SHOW - TICHESPRIDE I'M A'JAY 

Best Dog - Tichespride I'm A'jay

Res Best Dog - Dempsey Judas

Best Puppy Dog - Tichespride I'm A'jay

Best Bitch - Britishrose The Gambler At Dempsey 

Res Best Bitch - Weebullz Shy Tot

Best Puppy Bitch - Blondello Raven Darholme

 

Rachel - Newton Aycliffe Canine Society

BEST OF BREED - Goodbull Rita Ora

RES BEST OF BREED - Carasmel Heart of Soul At Jacobella

BEST PUPPY - Wencar Red Chance At Jacobella

Junior - (4entered, 3abs)

1st Wencar Red Chance At Jacobella

 

Post Graduate - (1entered, 0abs)

1st Goodbull Rita Ora

 

Open - (4entered, 2abs)

1st Carasmel Heart of Soul At Jacobella

2nd Goodbull Amy Whinehouse

 

Rachel - Land O'Burns Canine Club

BEST OF BREED & GROUP 2 - IR CH Carasmels Henryetta @ Sandars

BEST PUPPY - Mijoro The Goodfella 

 

Post Graduate - 3entered, (1abs)

1st  Izzy Heir Apparent

2nd Mijoro The Goodfella

3rd Princess Karla At Stairvale

 

Open - 2entered, (0abs)

1st IR CH Carasmel Hernyetta @ Sandars

2nd Hillplace Ginger Spice

 

 Mark - South West Durham Canine Society

 Best Of Breed & Best Puppy In Breed, Group 3 & Puppy Group 2 - Salkeysbully Claudia

Reserve Best of Breed & Reserve Best Puppy in Breed - Tailored Hot and Spicy

 

Dogs - Andrea Kennedy (Ladybull)

Junior - 3entered, (2abs)

1st Tailored Hot and Spicy

 

Graduate - 1entered

1st Jackarhys Jazzman Melafella

 

Open - 1entered

1st Britishluxe No Regret's

 

Bitches - Mark McCormick Mccorama

Junior - 5entered, (1abs)

1st Salkeysbully Claudia

2nd Carasmel Miss Hot Gossip At Soultime

3rd Goodbull Amy Whinehouse

Res Britishluxe Northern Light

 

Graduate - 4entered, (2abs)

1st Carasmel Heart of Soul At Jacobella

2nd Goodbull Rita Ora 

 

Open - 2entered

1st Wotabull This is Wendys Dot At Souterbull

2nd Britishluxe Never Look Back 

 

 

Rachel - Sunderland & District Canine Open Show

Best of Breed - CH Tyneamite Deja Vu - Group 1 & BEST IN SHOW

Best Puppy In Breed - Salkysbully's Claudia - Puppy Group 2

Junior - (6 entered, 1 Abs)

1st Salkysbully's Claudia 

2nd Goodbull Amy Whinehouse

3rd Rebel White Neptunebull

Res Shining Blue Tyneamite 

VHC Lady's Meerkat Mya

 

Graduate (4 entered, 2 abs)

1st Goodbull Rita Ora

2nd Salkysbully Fantasy

 

Open (6 entered. 4 abs)

1st CH Tyneamite Deja Vu

2nd Salkysbully's Violet

Rachel- Bulldog Day UK Northern - 12th October 2014

Mark- Scottish Utility Breeds Club Open Show- 12th April 2014

BOB.jpg

Best of Breed & Group 3- Carasmel Henryetta
Reserve Best of Breed - Bulldovie Prince Atholl
Best Puppy in Breed - Mascolbull's Royal Rolex

Graduate(8entered, 3abs)
1st - Taybull Pyjamara
2nd - Mascolbull's Royal Rolex
3rd - Hillplace Ginger Spice
4th - Taybull Siren
VHC - Ricarlo Curtain Call

Open Dog(1entered)
1st - Bulldovie Prince Atholl

Open Bitch (5entered, 1abs)
1st - Carasmel Henryetta
2nd - Neptunebull Olympic Dream
3rd - Mascolbull's Dazzling Kiki
4th - Taybull Siren

Rachel - Birtley & District Canine Society  pen Show - 6th April 2014

BOBwebsite.jpg

Best of Breed  & Group 2- Carasmel Johnson
Reserve Best of Breed - Neptunebull's Olympic Dream
Best Puppy in Breed - Tyneamite Local Hero

Dogs - Judge Becky Davis (Mystyle)
Junior(3entered)
1st Tyneamite Local Hero
2nd - Newrock Knutt Kracker
3rs - Bollglade Stuart

Graduate(2entered)
1st - Milasha Boris at Erimusbulls
2nd - Jimmie Dimmick

Open (4 entered, 1 abs)
1st - Carasmel Johnson
2nd - Makememory Top Brass at Bullomine
3rd - Jacobella Rapscallion

Bitches- Judge Rachel Brown (Mccorama)
Junior(6entered, 1abs)
1st Tyneamite Flawless Diamond
2nd - Shipshape Above & Beyond
3rd - Jackary's Enchanted at Jacobella
4th - Ricatori Dare tTo Dream At Carasmel
VHC - Cute As A Button At Spitthall

Graduate(2entered, 2abs)

Open (2entered,
1st - Neptunebull Olympic Dream
2nd - Shipshape Ediths Pride

Rachel - Scottish Utility Breeds Club Open Show - 12th October 2013

MainWinners.jpg

Best of Breed - Bulldovie Prince Atholl
Reserve Best of Breed - Neptunebull's Skyes The Limit

Graduate(6entered, 3abs)
1st Bulldovie Prince Atholl
2nd - Carasmel Henryetta
3rs - Neptunebull Olympic Dream

Open Dog(3 entered, 1 abs)
1st - Carasmels Let Me Be Your Star
2nd - Cholto Alenjandro

Open Bitch(3 entered, 1 abs)
1st - Neptunbulls Skyes The Limit
2nd - Izzy Heirs Apparent

Mark - Newton Aycliffe &  District Open Show - 17th March 2013

MarkBOBBPIBRBOB.jpg

Best of Breed - Sodburybull Sunset at Salkysbully
Reserve Best of Breed - Carasmel's Johnson
Best Puppy in Breed - Neptunebull Olympic Dream

Junior (10 entered, 4abs)
1st Sodburybull Sunset Beauty at Salkysbully
2nd - Jacobella Rapscallion
3rs - Neptunebull Olympic Dream
RES - Bulldurham Dolly Daydream
VHC - Lichdel Hakuna Matata At Hembadoon

Post Graduate (6 entered, 1 abs)
1st - Rascals Little Bossy Boots At Goodbull
2nd - Wearbull Fabulous Josh
3rd - Spittalhall Comet El Nina
RES - Fusion Forever At Tinkabull
VHC - Makeamemory Top Brass At Bullomine

Open (3 entered, 1 abs)
1st - Carasmel's Johnson
2nd - Neptunebull Skye's The Limit

MCCORAMA-2009
EMAIL - mccoramabulldogs@hotmail.co.uk RACHEL - 07834545742 MARK - 07872949131